Film ślubny, poczuj się jak gwiazda! | Wesele Na Szóstkę #4

Choć pisanie poradników ślubnych w tym szczególnym dla nas wszystkich okresie, może wydawać sie mało sensowne, z racji tego że wszystkie wesela na najbliższe miesiące są odwoływane przez zakazy. Nie zapominajmy jednak że to w końcu przeminie a życie będzie toczyć sie dalej.

Również ja kontynuuje swoją malutką misję w
postaci poradnika dla tych którzy planują swoje wesele na kolejne lata.

Dziś chciałbym poruszyć temat bardzo bliski mojej
profesji a jednak zupełnie inny.

Film ślubny, czy warto sie na taką usługę zdecydować, czy są jakieś różnice jeśli ktoś kręci tradycyjną kamerą czy aparatem cyfrowym, czy warto zlecić filmowanie podczas sesji ślubnej (i dlaczego tak? 🙂 ). Między innymi te tematy chciałbym dla Was poruszyć.

CZY WARTO ZDECYDOWAĆ SIĘ NA FILM ŚLUBNY?

Tak. I taką odpowiedź mógłbym zostawić, ale warto dodać kilka słów. Każdy z Was, chce zapamiętać ten dzień możliwe najdłużej. Jednym ze sposobów by te wspomnienia utrwalić w formie cyfrowej jest film ślubny. Można mieć wspaniale zdjęcia ślubne, piękne duże odbitki, ale nie oddadzą one tego samego co ruchomy obrazek. Oczywiście, zdjęcia mają wiele innych, własnych cech które przemawiają za tym by je mieć. Jest to jednak nieco inny środek przekazu, wywołujący nieco inne emocje oglądającego, ale w obu przypadkach jest to wciąż w pozytywnym znaczeniu.

DŁUGOŚĆ FILMU, DLACZEGO IM KRÓCEJ TYM LEPIEJ?

Wszyscy kojarzymy film ślubny jako materiał na 5 płytach DVD, trwający od trzech do nawet pięciu godzin! Wszyscy również wiemy co następuje przy próbie włączenia filmu. Łapiemy za pilot i przewijamy jak najszybciej do wesela 🙂 okej, być może tylko ja tak robiłem. Wiele kamerzystów jednak decyduje sie dziś na „nieco” krótsze materiały. Film trwający półtorej godziny, lub taki trwający nawet pół godziny, to materiał do którego będziemy chcieli wracać częściej. Nie będzie nas nudził, będą w nim zawarte tylko te najważniejsze, najlepsze momenty z całego dnia. Przy poszukiwaniu odpowiedniej firmy która ma wykonać dla nas film ślubny, warto zastanowić się czy powiedzenie „mniej znaczy więcej” nie ma tutaj zastosowania. Moim zdaniem, ma. Krótszy film, oznacza dłuższy czas spędzony przy montażu, przy selekcji ujęć, ogólnie przy całym procesie postprodukcji. Innymi słowy, taki film jest zwykle lepiej dopracowany.

FILMOWANIE APARATEM CYFROWYM?

Popularne w dzisiejszych czasach filmowanie zarówno lustrzankami czy tzw. aparatami bezlusterkowymi ma swoje uzasadnienie. Nie chcę zagłębiać sie w kwestie mocno techniczne, by Was nie zanudzić. Mogę jedynie wyrazić swoją opinie na ten temat. Współczesne aparaty cyfrowe dają bardzo szerokie pole do popisu nie tylko dla fotografów ale również dla kamerzystów. Przewagą jest nie tylko ładniejsza plastyka obrazu czy jakość, ale również wymienna optyka. Dzięki temu, operator filmowy ma większą kontrolę nad ujęciem. Nadając obrazkowi mniejszej głębi ostrości, czy filmując na różnych ogniskowych obiektywu, można stworzyć wyjątkowy klimat, nadający profesjonalizmu całości. W połączeniu z umiejętnym montażem jest to przepis na doskonały film ślubny.

FILMOWANIE PODCZAS SESJI ŚLUBNEJ?

Tak, tak i raz jeszcze zdecydowane tak! W moim odczuciu jest to nieodłączny element filmu w przypadku par młodych decydujących sie na sesje ślubna. Ujęcia można doskonale wpleść w teledysk ślubny o którym będzie mowa później. To wszystko nadaje bardzo romantycznego charakteru, buduje klimat, budzi emocje w odbiorcy. Również Wy, przyszła Para Młoda docenicie to oglądając swój film czy teledysk za kilka lat! 🙂

JAKI JEST CZAS OCZEKIWANIA NA FILM ŚLUBNY?

Tutaj chciałbym jednocześnie zaapelować o nieco cierpliwości. Film ślubny wymaga o wiele więcej pracy przy komputerze niż zdjęcia. Montaż ujęć, dopasowanie dźwięku, muzyki, kolorystyki. To wszystko jest bardzo czasochłonnym procesem trwającym niekiedy kilka tygodni. Nie zapominajmy jednak, że większość filmowców ma również inne zlecenia, więc może zdarzyć sie że Wasz materiał będzie czekał w kolejce na swoją postprodukcję. W takim przypadku, większość filmowców określa czas przygotowania filmu jako moim zdaniem rozsądne trzy lub cztery miesiące od daty ślubu, w przybliżeniu.

CZY WARTO ZDECYDOWAĆ SIĘ NA TELEDYSK ŚLUBNY?

Teledysk ślubny stanowiący najczęściej dodatek do filmu ślubnego jest to doskonała alternatywa jeśli chcemy pochwalić sie gotowym materiałem w mediach społecznościowych. Łączący w sobie reportaż oraz ujęcia z sesji ślubnej materiał, dynamiczny montaż, Wasz ulubiony kawałek jako podkład dźwiękowy. To wszystko sprawia że Wasze wesele pozostanie zapamiętane bardzo pozytywnie i bardzo długo!

FILM CZY FOTOGRAFIA?

To pytanie stawia sobie bardzo wiele przyszłych
Młodych Par. Zarówno film, jak i zdjęcia mają swoje własne cechy. Film ślubny,
tak jak już wspomniałem, jest to obrazek pokazujący Wasz wspaniały dzień w
ruchu. Każdy oglądając siebie na filmie, czuje sie wyjątkowo. Fotografia
ślubna, to medium statyczne, pozwalające zachować ten dzień nie tylko na
ekranie monitora, ale również w albumie, ramce czy w formie fotoobrazu na
ścianie w Waszym mieszkaniu. Są to dwie, tylko pozornie podobne do siebie
dziedziny. Mając nieco większy budżet, zdecydowanie warto wybrać obie opcje!

Po raz kolejny dziękuje za uwagę, oraz wytrwanie
do końca. Wierzę ogromnie że to co robię będzie miało wpływ na Wasze pozytywne
decyzje podejmowane w związku z organizacją Waszego ślubu oraz wesela! 🙂

Przed nami ostatnie dwa artykuły które będą w
pełni poświęcone mojej profesji, fotografii ślubnej.

Zatem liczę że wytrwacie ze mną do końca, bo
będzie bardzo dużo ciekawych porad! 🙂

Do usłyszenia!

Comment (1)

  1. Abagail Elmore Bettye says 10 sierpnia, 2020 at 09:42

    I able to find good information from this article. Abagail Elmore Bettye

Komentarze do wpisu