sala weselna poradnik ślubny

Wasza wymarzona sala weselna! | Wesele Na Szóstkę #3

Sala weselna odpowiadająca naszym wymaganiom to rzecz bardzo ważna. Powinien to być absolutnie pierwszy krok w organizacji wesela. Zdarza się bowiem że niektóre lokale mają zapisane terminy nawet na 4 lata w przód.

Zarezerwowany termin lokalu w którym ma sie dobyć Wasze wspaniale wesele, to również podstawa by zacząć decydować się na usługi innych firm, np fotografa, kamerzysty, zespołu lub DJ, firmy dekoracyjnej czy wizażystki którzy również mają zwykle napięty grafik i nie mogą pozwolić sobie na swobodne przeniesienie terminu wesela w swoim kalendarzu.

Zdecydowałem sie dziś podzielić swoimi spostrzeżeniami. Ukazać nieco światła na temat poszukiwania sali weselnej. Od czego zacząć? Na co zwracać uwagę? Mam nadzieję że w poniższym tekście odpowiem Wam na te pytania!

sala weselna w biłgoraju
Justyna & Mateusz | Karczma Na Woli

Ilość gości weselnych

Przed wyborem odpowiedniej sali weselnej warto usiąść i mniej więcej zaplanować, ile osób chcemy na nasze wesele zaprosić. Bardzo wiele sal weselnych ma ograniczoną maksymalną ilość gości, niektóre z nich z kolei określają nawet ich minimalną liczbę. To czy chcemy zaprosić 150 czy 300 osób ma naturalnie ogromne znacznie przy wyborze sali. Może sie bowiem okazać że nasza wymarzona i upatrzona od dawna sala weselna nie jest w stanie wynająć nam terminu z uwagi na zbyt małą lub zbyt dużą liczbę gości weselnych. W przypadku określenia plus minus tej liczby z góry, mam już podstawowy wyznacznik rozglądając się za odpowiednią lokacją.

Budżet

Kolejną bardzo istotną sprawą jest nasz budżet. Tutaj, największy koszt związany z organizacją ślubu oraz wesela to koszt wynajęcia sali. Tu również musimy przekalkulować oraz zdecydować czy chcemy zorganizować skromne, kameralne przyjęcie czy może huczną imprezę w pałacu. Większość lokali wycenia koszt naszego wesela „od talerzyka”. Dlatego przy określaniu naszego budżetu tak bardzo ważne jest orientacyjne określenie liczby gości których chcemy zaprosić.

sala weselna w zamościu
Basia & Adrian | Karczma Zamojszczyzna

Lokalizacja sali

Lokalizacja sali weselnej to również bardzo ważne kryterium które należy wziąć pod uwagę. Mam tu na myśli głównie odległość jaka dzieli kościół lub urząd stanu cywilnego a naszą salę weselną. Zbyt długa i skomplikowana droga może sprawiać problemy z dotarciem na miejsce gościom. W takim przypadku natomiast, dobrym pomysłem może okazać sie dołączenie do zaproszenia ślubnego małej mapki ułatwiającej gościom odnalezienie właściwej lokacji.

Pytania o szczegóły

Przed podpisaniem umowy należy dowiedzieć sie również o takie rzeczy jak:

Szatnia – może sie zdarzyć że dzień wesela będzie pod znakiem niesprzyjającej temperatury. Dla komfortu gości, warto zadbać o to by nikt nie musiał wieszać ubrań na swoim krześle.

Klimatyzacja – nawet w chłodne dni atmosfera podczas wesela potrafi być bardzo gorąca dzięki rozgrzewającemu do czerwoności parkiet DJ lub zespołowi. Większość sal weselnych, o ile nie wszystkie, posiadają już w wyposażeniu system klimatyzacji. Nie mniej jednak warto o to zapytać dla pewności.

Parking – organizując duże wesele, musimy mieć na uwadze że przyjedzie na nie również dużo aut. Duży parking, najlepiej na terenie sali weselnej jest wskazany. Jeśli jednak znaleźliśmy naszą idealną salę, a jej jedynym minusem jest mały parking, warto zaproponować jak największej ilości gości weselnych transport autokarem do sali.

Noclegi – zapewne większość z Was ma w rodzinie kogoś kto mieszka nieco dalej od miejsca w którym ma sie odbyć ślub oraz wesele. Należy więc zadbać o zakwaterowanie takich osób, najlepiej na miejscu. Dlatego zapytajmy właściciela sali weselnej o możliwości noclegowe lokalu.

sala weselna w krasnobrodzie
Karina & Wojciech | Karczma Zacisze

Styl wesela

Ważnym kryterium przy wyborze sali jest również styl w jakim chcemy zorganizować nasze wesele. Wesele rustykalne, którego głównym motywem przewodnim jest natura. Bogate w zieleń oraz drewno detale. Taki styl najlepiej komponować sie będzie z karczmami lub modnymi w ostatnim czasie stodołami, przystosowanymi specjalnie pod obsługę takich wesel. Jeśli jednak wolimy bardziej nowoczesne klimaty, wesele w stylu glamour, tu należy więc rozejrzeć się np. Za domem weselnym o nowoczesnej charakterystyce lub za pałacem.

Stolik dla obsługi

Zespół weselny liczy niekiedy pięcio osobową ekipę, a czasem nawet i więcej. Do tego dochodzą również inni usługodawcy tacy jak fotograf, kamerzysta, animator czy kierowca. Obsługa powinna więc mieć własny stolik, przy którym może chwile odetchnąć czy zjeść ciepły posiłek. Bowiem praca w dniu wesela wbrew pozorom potrafi być wyczerpująca, każda osoba powinna mieć swoje miejsce gdzie może odetchnąć. Zwykle sale weselne dbają o takie miejsce, dodatkowo zmniejszając koszt za talerzyk każdej osoby z obsługi wesela o 50%. Warto sie jednak upewnić i porozmawiać o tym z właścicielem sali.

Dodatki

Wiele sal weselnych oferuje również własne dodatki takie jak np. Bufet, wina, ciasta, tort weselny, atrakcje dla dzieci. O to również warto zapytać właściciela, może sie bowiem zdarzyć że odciążycie sie tym sposobem od części obowiązków.

Umowa oraz kwestia odstąpienia od niej

Umowa, czyli ostatni etap przy wyborze sali. Polecam dobrze sie zapoznać z jej treścią nim przystąpimy do jej podpisania. Jeżeli jest cokolwiek co budzi Wasze wątpliwości, należy to skonsultować z właścicielem by nie było żadnych przykrych niespodzianek. Ważna jest również możliwość odstąpienia od umowy. W życiu zdarzają sie przeróżne sytuacje przez które będziemy musieli odwołać uroczystość, przełożyć lub po prostu chcemy zmienić lokal. Musimy więc mieć pewność jak do tego przystąpić by nie narazić sie na ukryte w umowie koszty z tym związane. Często jednak każda ze stron chce to załatwić ugodowo, najczęstszym rozwiązaniem jest po prostu „odsprzedanie” terminu innej parze za kwotę zadatku. Przy takim rozwiązaniu żadna ze stron nic nie traci.

sala weselna w nisku
Monika & Marcin | Zajazd Las Vegas

Rezerwacja sali

Jeśli mamy juz wybraną sale która odpowiada naszym potrzebom, możemy przystąpić do podpisania umowy a tym samym rezerwacji terminu jeśli takowy jest dostępny. Nie warto więc z tym zwlekać, w ciągu w Polsce przybywa bowiem średnio 150 tysięcy małżeństw. Jak widać chętnych jest sporo, dlatego należy jak najwcześniej zaklepać naszą wymarzoną salę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *